Jest nauczycielką muzyki i muzykolożką z Sagunto w Walencji. Postanowiła zbuntować się oficjalnej wersji historii sztuki. Sakira Ventura stworzyła interaktywną mapę z informacjami o ponad 500 muzyczkach i kompozytorkach z całego świata. Jest to fascynująca wyprawa w przeszłość pełną niezwykłych kobiet, historii i anegdot oraz muzyki.
Historia kobiet
Sakira Ventura Quintana tłumaczy w wywiadach, że historię muzyki, podobnie jak historię nauki czy polityki tworzyli mężczyźni. O dokonaniach kobiet zazwyczaj niewiele wiedzieli lub nie cenili ich zbytnio.
Tymczasem artystek, które mimo trudności zajmowały się muzyką, były w rzeczywistości tysiące. Ich dokonania są niezwykle ciekawe i inspirujące. Ventura postanowiła przywrócić je historii.
Katalog Ventury opisuje artystki począwszy od Kassii, bizantyjskiej opatki urodzonej w 810 roku. Jej hymny do dziś śpiewane są w cerkwiach prawosławnych. Najmłodsza na mapie jest Alma Deutscher, brytyjska nastolatka, która skomponowała swoją pierwszą sonatę fortepianową w wieku sześciu lat.
Wiele z kobiet wymienionych na mapie popadło w zapomnienie. Ich kariera została zniweczona przez długo utrzymujące się przekonanie, że muzyka może być dla kobiet rozrywką, ale nie zawodem. Niektóre z nich, jak Maria Anna Mozart, pseudonim Nannerl, nagle przerwały swoją karierę z powodu obaw, że występy i podróże koncertowe narażą na szwank ich reputację. Inne zostały napiętnowane przez odwieczne przekonanie, że kobiety nie są zdolne do myślenia na wyższym poziomie, niezbędnym do komponowania.
„To, że dzieło skomponowane przez kobietę nie ma tej samej jakości, co dzieło skomponowane przez mężczyznę, było oczywiste.” – mówi Sakira Ventura w The Guardian. Bariery zmuszały kompozytorki do kreatywności; niektóre zapisywały się do klasztorów, by studiować muzykę, inne publikowały utwory pod męskimi pseudonimami.
Artystki w klasztorach
Wiele z utalentowanych muzycznie kobiet było zakonnicami. Powód był prosty. W klasztorach mogły otrzymać wykształcenie muzyczne, niedostępne poza murami z powodów finansowych lub/i rodzinnych obiekcji. To właśnie w klasztorze wzrastał geniusz Cateriny Assandry, nazywanej „włoską kompozytorką i zakonnicą”. Naukę pobierała u mistrza katedry w Pawii, który w 1607 r. zadedykował jej cały utwór. Zachował się zbiór motetów jej autorstwa: Motetti à due e tre voci, op. 2 (1609)”.
Badanie historii kompozytorek jest niezwykle trudne, bo wiele ich dzieł zaginęło lub uległo zniszczeniu. Tak jest w przypadku Włoszki Marii Xaverii Perucony, również zakonnicy i kompozytorki, ale arystokratycznego pochodzenia. Zachował się jej utwór „Sacri concerti de motetti a una, due tre e quattro voci, parte con Violini y parte senza” z 1675 roku.
Muzyczki z Walencji
Dzięki mapie możemy się dowiedzieć m.in. o istnieniu 11 artystek i kompozytorek muzyki z Walencji. Od urodzonej w 1918 roku Matilde Salvador, aż po współczesną Raquel Sánchez (1994). Projekt Sakiry Ventura nie tylko przedstawia pokrótce ich biografię, ale także pozwala posłuchać ich utworów.
Z mapy można dowiedzieć się także o takich walenckich artystkach jak: María Teresa Oller (1920-2018), Consuelo Colomer (1930), Ángeles López Artiga (1939), Mariángeles Sánchez (1943), Sonia Megías (1982), María José Belenguer (1983), Isabel Latorre (1984), Amparo Edo Biol (1988), Sara Galiana (1989) i Àngela Gómez Vidal (1991).
Kompozytorki z Polski
Polskich artystek wymienionych na mapie także jest jedenaście. Są to: Lidia Zielińska, Martyna Kosecka, Hanna Kulenty, Jagoda Szmytka, Agata Zubel, Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Grażyna Bacewicz, Natalia Janotha, Maria Agata Szymanowska, Anna Ignatowicz-Glińska, Marta Ptaszyńska.
Wiemy, że jest ich setki więcej, pewno tysiące. Choćby Ludwika Marianna Jędrzejewiczowa, najstarsza siostra Fryderyka Szopena, która także komponowała i o której wiemy tak niewiele.
Projekt Sakiry Ventura jest kontynuowany i można wesprzeć go finansowo tutaj.
Tekst: Paulina Wajszczak
Źródła:
https://www.apuntmedia.es/noticies/societat/un-mapamundi-il-lustrar-compositores-oblidades-historia-musica_1_1441147.html?fbclid=IwAR1iQPoLGFMD3vUxB47Fa8S9doW9OfsBSofJpq45u1-Eb92Ca4Nd3k0JGBY
https://www.larazon.es/cultura/20210822/fowyhidq6ng5xaeba4narkzdo4.html?fbclid=IwAR1N0ufoTuNyZBQE4m3UV8kIUt0z-vEtWqyyxhyzvp66h9o1SyBeeOXpIo8
Zależy nam, aby nasze teksty były jak najwyższej jakości. Jeśli znajdziesz jakikolwiek błąd, napisz do nas: Ifem.pl@protonmail.com.