Murasaki Shikibu urodziła się w 978 roku w Kioto w Japonii. Pochodziła z dworskiej rodziny gubernatora prowincji. Już jako dziecko wyróżniała się ponadprzeciętną inteligencją. Jej ojciec, znany uczony, widział wielki potencjał córki. Często jednak mawiał: „Nie wyobrażasz sobie jaki byłbym szczęśliwy, gdybyś tylko była chłopcem”. Umożliwił dziewczynce naukę języka chińskiego, co na tamte czasy było uważane za umiejętność niestosowną u kobiet. Murasaki Shikibu tak szybko przyswajała wiedzę o językach, że uważano ją za rodzaj lingwistycznego cudu.
Życie arystokracji
Nie znamy prawdziwego imienia Murasaki Shikibu. W tamtych czasach w Japonii nie nadawano imion kobietom z arystokracji. Zamiast tego przypisywano im pseudonimy, które określano na podstawie statusu społecznego męskich członków rodziny. Arystokratki izolowano od zewnętrznego świata i mieszkały w niemal klasztornych warunkach. Skrzętnie zasłaniały twarze. Łatwiej można było rozpoznać daną kobietę po wzorze na jej kimonie, czy po czymkolwiek innym.

Małżeństwo Murasaki Shikibu
Murasaki Shikibu miała dwadzieścia parę lat, kiedy wyszła za mąż za jednego ze swoich dalekich krewnych. Wkrótce potem, ok. 999 roku urodziła się pierwsza i jedyna córka pisarki. Małżeństwo nie trwało długo, bo ponad dwukrotnie starszy mąż zmarł po dwóch latach od zaślubin. Zamiast wyjść ponownie za mąż, Murasaki Shikibu postanowiła rozpocząć pisanie dzieła, które później uznano za pierwszą współczesną powieść na świecie: „Genji monogatari”.
Znając liczne talenty Murasaki oraz jej inteligencję, rodzina cesarska zaprosiła ją do zamieszkania na dworze. Pisarka została mianowana sekretarką oraz nauczycielką cesarzowej Shoshi. Kobiety zostały bliskimi przyjaciółkami. Bywało, że potajemnie komunikowały się w języku chińskim, przeznaczonym jedynie dla mężczyzn i zakazanym dla kobiet.
Mieszkając na dworze Murasaki rozpoczęła również pisanie dziennika, który pisała przez około dwa lata. Spisywała w nim nie tylko obserwacje z życia codziennego najwyższych klas społecznych Japonii, ale także swoje komentarze i przemyślenia na temat.
„Opowieść o księciu promienistym”
Powieść „Genji monogatari”, czyli „Opowieść o księciu promienistym” wydano w 1008 roku i natychmiast stała się wielkim sukcesem.
Murasaki Shikibu, jako pierwsza w historii, przedstawiała w dziele literackim opisy życia postaci i złożoność ich charakterów. Głównym bohaterem powieści jest młody książę o imieniu Genji. Jego losy opisuje ze swojej perspektywy wiele różnych kobiet. Murasaki Shikibu pisząc „Genji monogatari”, stworzyła kompleksowy portret społeczeństwa japońskiego, co było w tamtych czasach prawdziwą nowością.
Wiele osób zazdrościło pisarce jej literackiego sukcesu. Jej życie stało się ważnym tematem plotek, oskarżano ją o arogancję i pretensjonalność.
Coś, z czym na co dzień muszą się zmagać także współczesne kobiety, które odniosły sukces.

Późne życie
Nie wiemy kiedy dokładnie umarła Murasaki Shikibu (ok. 1025?). Zapiski podają, że pisarka przeszła na emeryturę, mając około 50 lat. U schyłku życia obserwowała jak rośnie znaczenie samurajów, prowincjonalnych wojowników. Niedługo potem, w 1192 roku obalili władzę cesarza i utworzyli feudalny rząd wojskowy na czele z szogunem.
Spuścizna Murasaki Shikibu zmieniła literaturę na zawsze. Tworzenie dzieł literackich było wcześniej postrzegane jako domena męskich pisarzy. Kobiety tworzyły raczej historie romantyczne, postrzegane jako twórczość gorszego sortu. Historia przyniosła jednak coś zupełnie nowego. Dzieło Murasaki Shikibu odniosło ogromny sukces mimo, że jest to historia utrzymana w konwencji romansu.
„Opowieść o księciu promienistym” jest jednym z najwybitniejszych dzieł literackich w dziejach historii, ma także swoją stronę internetową (www.taleofgenji.org). Twórczość Murasaki Shikibu inspiruje nieprzerwanie, nawet 1000 lat po jej śmierci.
Tekst: Sylwia Padula
Źródła:
https://www.britannica.com/biography/Shikibu-Murasaki4
http://www.womeninworldhistory.com/heroine9.html
https://www.youtube.com/watch?v=KZyBpUOVH_4
Zależy nam, aby nasze teksty były jak najwyższej jakości. Jeśli znajdziesz jakikolwiek błąd, napisz do nas: Ifem.pl@protonmail.com.