O IFEM

IFEM.PL jest projektem edukacyjno-kreacyjno-feministyczno-herstorycznym. Jego celem jest opowiadanie własnymi słowami o historii i współczesności kobiet. Zapraszamy do współpracy i publikowania tekstów o kobietach, które są Wam bliskie.


Jeśli chcesz poznać zespół IFEM.PL zajrzyj tutaj.

Pisanie o kobietach daje moc.

Christine de Pisan

INSPIRACJE I PODZIĘKOWANIA

dramandaforeman.com


Podziękowania za inspirację należą się dr Amandzie Foreman, autorce filmu dokumentalnego The Ascent Of Woman (produkcja BBC2), który jest dostępny dla wszystkich na YouTube. Badaczka i historyczka odkrywa przed nami zapomniane historie kobiet, bez których świat nie mógłby istnieć. Amanda Foreman ma odwagę głośno zakwestionować propagowaną od tysiącleci teorię, jakoby rola kobiet w tworzeniu naszej cywilizacji była marginalna. Foreman sugeruje raczej, że była ona pomijana w historycznych rejestrach, których autorami byli przede wszystkim mężczyźni. W patriarchalnej rzeczywistości nikt nie dbał o to by doceniać czy rejestrować dokonania milionów artystek, buntowniczek, wynalazczyń, zielarek, przywódczyń. Foreman szuka prawdy, prezentuje dowody, odkrywa i interpretuje dla nas zupełnie nowy obraz historii świata.

Ważną inspiracją dla tego projektu są hiszpańskie feministki, które w ostatnich dziesięcioleciach wywalczyły dla siebie tak wiele. To dzięki nim ponad 50% hiszpańskiego społeczeństwa rozumie i deklaruje feminizm. Same decydują o tym czy, kiedy, jak i z kim będą miały dzieci, a hiszpańskie prawo otacza je opieką i daje wsparcie w realizacji planów. Kształtują życie polityczne i kulturalne kraju, burzą stereotypy i uprzedzenia. Reformują. Wciąż mają wiele do zrobienia, ale walczą. Ich kobieca solidarność daje ogromną siłę i nadzieję. Pokazują, że obok walki z uciskiem, feminizm znaczy odpowiedzialność, tworzenie i realizację nowej wizji rzeczywistości.


Ogromną inspiracją dla powstania Ifem.pl były również polskie feministki i ich działalność z ostatnich lat. Akcje takie jak Ogólnopolski Strajk Kobiet czy spontaniczny ruch Dziewuchy Dziewuchom, niezłomna walka o prawa kobiet w Polsce, o poszanowanie praw człowieka i mniejszości seksualnych.
Walka z jednym z najbardziej skostniałych i mentalnie ograniczonych rządów w Europie, z jednym z najbardziej zdemoralizowanych kościołów katolickich, z Ordo Iuris.
W kraju, w którym przecinają się i kumulują najbardziej prymitywne, ekstremistyczne ideologie na świecie. (Pisze o tym m.in. Klementyna Suchanow w książce pt. To jest wojna)
Inteligentne, ambitne, odważne polskie feministki nie cofają się i nie poddają, chociaż nie mogą liczyć ani na powszechne zrozumienie, ani na żadne przywileje, ani na ogólną przychylność społeczną. Wprost przeciwnie.Jedną z nich była i jest nadal Bogna Olszewska, która w 2014 roku niespodziewanie dla wszystkich odeszła, mimo, że miała tylko dwadzieścia kilka lat. Także ona, jej niezłomny aktywizm i wrażliwość, jej inteligencja, życzliwość i dobra energia stały inspiracją dla stworzenia Ifem.pl. Fundacja Nieograniczona im. Bogny Olszewskiej, którą założyli jej bliscy, stoi zawsze po stronie miłości.

Inspiracją są także rzecz jasna KOBIETY – silne, inteligentne, odważne i mocne KOBIETY na świecie.
Wszystkie KOBIETY, które na co dzień, dziś i setki lat temu, regularnie konfrontują się z przemocą, mizoginią, dyskryminacją, właśnie dlatego, że są kobietami.
KOBIETY z Meksyku, które walczą dziś o to by chronić swe córki i przyjaciółki, których setki giną codziennie na ulicach, bez żadnej reakcji ze strony tzw. rządu.
KOBIETY w Afryce, które walczą o prawo do decydowania o sobie, o swoim ciele, o swoim życiu. Te, które walczą o edukację i godne warunki życia dla innych kobiet.
Indigenas z Ameryki Południowej, czarne kobiety w USA, Las Kellys z Hiszpanii, Nasrin Sotoudeh z Iranu, Laura Bates i Everyday Sexism Project, Rosa María Almirall, autorka Trànsit, Amelia Tiganus, Ada Colau. Także Weronika Rosati, Katarzyna Figura, Karolina Piasecka i wiele innych kobiet, które odważyły się zadenuncjować przemoc ze strony partnera, mimo nieprzychylnej polskiej rzeczywistości. Miliony kobiet, które każdego dnia pracują i zawsze pracowały dla zmiany.

Każda z nas i nasze wszystkie koleżanki, nie raz widziałyśmy lub doświadczyłyśmy w życiu mizoginii, przemocy, wykluczenia, opresyjnych praw, opresyjnej kultury, dyskryminacji z powodu bycia kobietą, męskiego szowinizmu, przedmiotowego traktowania, przemocy psychicznej, przemocy ekonomicznej, samotności ofiary, ignorancji społecznej, a nade wszystko – bezsilności. Ifem.pl jest projektem, który powstał jednocześnie ze złości jak i z miłości. Z wściekłości na bezkarność oprawców i ignorantów, z miłości, podziwu i wdzięczności dla odważnych, dobrych i empatycznych ludzi, zwłaszcza kobiet.

Ifem.pl jest wciąż under construction. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcą wytykać błędy i pomogą je naprawiać.

Hatszepsut

wrzesień, 2020 r. Warszawa