Nasrin Sotoudeh, irańska prawniczka odbywa karę więzienia w Evin Prison, jednym z najostrzejszych więzień w Iranie. Skazano ją za walkę o prawa człowieka, obronę przed sądem irańskich dysydentek/ów, dziennikarek/rzy, aktywistek/ów, walkę z karą śmierci dla dzieci. Po dwóch pokazowych procesach została skazana na łącznie 38 lat więzienia i 148 batów.
Kim jest Nasrin?
Nasrin Sotoudeh urodziła się w 1963 roku w Langarud w Iranie. Wychowała się w religijnej rodzinie z klasy średniej. Chciała studiować filozofię, ale zabrakło jej punktów i nie dostała się na ten kierunek. Wybrała prawo, które zakończyła egzaminem adwokackim w 1995 roku. Musiała czekać aż 8 lat, aby otrzymać pozwolenie na wykonywanie zawodu prawnika.
Pierwsza praca Nasrin Sotoudeh w obszarze praw kobiet była pracą badawczą. Z okazji dnia 8 marca prawniczka przeprowadziła wywiady z kobietami i sporządziła raport dotyczący praw kobiet w Iranie. Próbowała zainteresować nim magazyn Daricheh, jednak redaktor naczelna odrzuciła publikację. To zdarzenie sprawiło, że Nasrin stała się jeszcze mocniej zdeterminowana w swojej pracy na rzecz kobiet.
Reprezentowała dziennikarzy i aktywistów (m.in. Kourosh Zaim, Isa Saharkhiz). Współpracowała z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla – Shrin Ebadi i z jej organizacją działającą na rzecz obrony praw człowieka. – „Jedna z ostatnich odważnych prawniczek zajmujących się prawami człowieka, która pogodziła się z wszelkim ryzykiem związanym z obroną ofiar.” – mówiła o niej Ebadi.
Pierwsze aresztowanie
W sierpniu 2010 roku władze irańskie dokonały nalotu na biuro Nasrin Sotoudeh. Kilka dni później została aresztowana pod zarzutem szerzenia wrogiej propagandy i konspirację. Sprawa odbiła się echem w międzynarodowych mediach.
W więzieniu Nasrin rozpoczęła strajk głodowy, aby zaprotestować przeciwko zakazowi kontaktowania się z rodziną: nie można było do niej ani zadzwonić, ani jej odwiedzić. Strajk trwał cztery tygodnie. W 2012 r. rodzinę Nasrin spotkały ograniczenia i represje, rozpoczęła więc kolejny strajk. Sotoudeh została skazana na 11 lat więzienia, co więcej, dostała zakaz opuszczania kraju przez 20 lat oraz zakazano jej wykonywania zawodu prawnika. We wrześniu 2011 roku skrócono jej karę pozbawienia wolności do 6 lat, a zakaz wykonywania zawodu został zmniejszony do 10 lat.
Międzynarodowa odpowiedź
Osadzenie Nasrin Sotoudeh w więzieniu i nierespektowanie jej praw spotkało się z licznymi sprzeciwami ze strony społeczności międzynarodowej. Wiele krajów potępiło zachowanie rządu irańskiego i wzywało do natychmiastowego wypuszczenia Nasrin.
The Washington Post alarmowało, że to aresztowanie pokazuje nasilające się represje wobec prawników, którzy bronią polityków, aktywistów i dziennikarzy opozycyjnych. Natomiast stowarzyszenie Amnesty International ogłosiła pilne wezwanie do jej uwolnienia oraz podkreśliła, że „jest zagrożona doświadczeniem tortur”, ponieważ była przetrzymywana w izolatce. Również ta sama organizacja przeprowadziła całodniowy protest w irańskiej ambasadzie w Londynie. W 2012 roku, w obronie irańskiej prawniczki demonstrowano w Hadze.
W 2012 roku Nasrin Sotoudeh otrzymała prestiżową Sakharov Prize.
Prawniczka została zwolniona we wrześniu 2013 roku wraz z innymi dziesięcioma więźniami politycznymi. Rząd irański nie wyjaśnił co sprawiło, że tak nagle zwrócono jej wolność.
Drugie aresztowanie
Sotoudeh została aresztowana ponownie w czerwcu 2018 roku. Oskarżono ją o szpiegostwo, rozpowszechnianie propagandy i dyskredytowanie przywódcy Iranu. Po kolejnych pokazowych procesach otrzymała nowy wyrok – 38 lat więzienia i 148 batów.
Jest to jeden z najostrzejszych wyroków, które zostały wydane na osobę broniącą praw człowieka w Iranie. Nasrin Sotoudeh została oskarżona o szereg przestępstw, m.in.: „zachęcanie do korupcji i rozpusty oraz zapewnianie środków”, co miało odnosić się do tego, że wspierała pokojowe protesty kobiet przeciwko noszeniu hidżabów.
Oto co aresztowaniu żony mówił w maju 2020 roku Reza Khandan, także aktywista na rzecz praw człowieka w Iranie.
Możesz pomóc Nasrin Sotoudeh
Amnesty International zbiera podpisy pod petycją o natychmiastowe uwolnienie Nasrin. Możesz zrobić to tutaj i tutaj. Czekają na nią mąż, syn i córka.
Tekst: Dominika Bochniarz
Zależy nam, aby nasze teksty były jak najwyższej jakości. Jeśli znajdziesz jakikolwiek błąd, napisz do nas: Ifem.pl@protonmail.com.
Źródła (dostęp: 9.06.2020 r):
- https://www.webcitation.org/6BiHziXsb?url=http://www.foxnews.com/world/2010/10/06/jailed-iranian-opposition-lawyer-hunger-strike/
- http://www.payvand.com/news/07/may/1333.html
- https://www.webcitation.org/6BiSr3nos?url=http://www.hrw.org/fr/news/2010/10/01/iran-lawyers-defence-work-repaid-loss-freedom
- https://www.bbc.com/news/world-middle-east-11243683
- https://amnesty.org.pl/najdrozsi-tesknie-za-wami-listy-nasrin-sotoudeh-z-wiezienia-do-jej-dzieci/
- https://amnesty.org.pl/akcje/wolnosc-dla-nasrin-z-iranu/
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Nasrin_Sotude
- https://en.wikipedia.org/wiki/Nasrin_Sotoudeh