Lindiwe Mazibuko, przebojowa polityczka z Eswatini

Z Eswatini do RPA, by zostać tam liderką parlamentarnej opozycji? Z RPA na Harvard? Dla Lindiwe Mazibuko nie ma rzeczy niemożliwych!

Lindiwe Mazibuko z Manzini w Eswatini
Lindiwe urodziła się dziewiątego kwietnia 1980 roku w Manzini w Eswatini (dawne Suazi). Ojciec, bankier, oraz matka, pielęgniarka, tworzyli multikulturową rodzinę. Gdy Lindiwe miała sześć lat, przeprowadzili się do miasta KwaZulu-Natal. Tam po latach Lindiwe rozpoczęła studia na Uniwersytecie, studiowała m.in. w języku francuskim. W wieku dwudziestu sześciu lat przeniosła się na Uniwersytet w Cape Town w Republice Południowej Afryki. W 2007 roku obroniła się na kierunku komunikacja polityczna. Jest również magistrem Administracji Publicznej na Uniwersytecie Harvardzkim (Harvard Kennedy School of Government (2015)).

Eswatini leży na zachodnio południowym brzegu Afryki

Najmłodsza kandydatka do Parlamentu
Po skończeniu studiów Mazibuko została w RPA. Wstąpiła do centroprawicowej partii Alians Demokratyczny (angielska nazwa: Democratic Alliance, w skrócie: DA). Zyskała uznanie przywódcy partii, Tony’ego Leona, ponieważ otwarcie sprzeciwiała się rządom Afrykańskiego Kongresu Narodowego. W 2008 roku została łącznikiem partii z mediami, co zbliżyło ją do Parlamentu. Chwalona przez nową liderkę Aliansu Demokratycznego, Hellen Zille, stała się kandydatką z ramienia DA w wyborach w roku 2009. Było to sukcesem samo w sobie, zważywszy na młody wiek polityczki – była czwartą w historii RPA najmłodszą osobą w chwili kandydowania.

Finalnie Afrykański Kongres Narodowy nie zdobył parlamentarnej większości, a DA osiągnęło wynik 16,66%. Lindiwe długo pozostała w partii, stając się liderką opozycji w Parlamencie RPA. Była pierwszą czarnoskórą kobietą wybraną na to stanowisko. I bardzo młodą – miała wtedy trzydzieści jeden lat! Jako przewodnicząca opozycji pracowała w latach 2011 – 2014. Aktualnie nie współpracuje z partią, pozostając na stanowisku World Economic Forum Young Global Leader. Postawiła też na karierę akademicką: wykłada w harvardzkim Instytucie Politologii.

Fot. Twitter, @LindiMazibuko

Aktywistka różnych praw
W 2013 pojawiła się w prestiżowej dyskusji panelowej w Johannesburgu, poświęconej dziedzictwu legendy, jaką jest Nelson Mandela. W rozmowie partnerowali jej m.in. brytyjski polityk Peter Hain oraz były południowoafrykański minister Pik Botha. Trzy lata później, Lindiwe Mazibuko skrytykowała dominację białych mężczyzn w strukturach Aliansu Demokratycznego.

Sama o sobie mówi, że jest feministką oraz „aktywistką równych praw”. Sprzeciwia się przemocy seksualnej, stereotypom, mizoginii (nienawiści wobec kobiet) oraz patriarchalizmowi. Poglądy dające władzę wyłącznie mężczyznom – w rodzinie, społeczeństwie, polityce, gdziekolwiek – uznaje za nie do zaakceptowania.
W kontekście przemocy seksualnej zasłynęła wypowiedziami i działaniami argumentującymi, że jakikolwiek ubiór nie jest „zachętą do gwałtu”. Nie zgadza się na obarczanie ofiar gwałtu winą: „Jestem pierwsza, by zakończyć obwinianiem ofiar[1] – podkreśla.

Fot. <https://amjokozeli.wordpress.com/tag/lindiwe-mazibuko/>

Osiągając niemożliwe
Lindiwe Mazibuko udowodniła, że mimo młodego wieku w polityce można osiągnąć bardzo wiele. Jej głos stał się słyszalny nie tylko w RPA, ale kolejno w całej Afryce i świecie. Dziś jest jedną z osób symbolizujących przemiany w południowoafrykańskiej polityce i inspiracją dla wielu – nie tylko kobiet.

The Power of Democracy/ Lindiwe Mazibuko

Tekst: Virginia Macholl

Źródła:
Lindiwe Mazibuko – Biography, <https://www.mazibuko.org/bio>
Donwald Pressly, Owning The Future: Lindiwe Mazibuko and the Changing Face of the DA, wyd. Kwela Books, Cape Town 2013
Abongile Mjokozeli, Every woman has the right to be respected!, <https://amjokozeli.wordpress.com/2013/10/25/every-woman-has-the-right-to-be-respected/>


[1] Abongile Mjokozeli, Every woman has the right to be respected!, <https://amjokozeli.wordpress.com/2013/10/25/every-woman-has-the-right-to-be-respected/>

Zależy nam, aby nasze teksty były jak najwyższej jakości. Jeśli znajdziesz jakikolwiek błąd, napisz do nas: Ifem.pl@protonmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *