Oto Katharine McCormick – sufrażystka, filantropka i feministka. Kobieta, która sfinansowała pierwsze w historii badania nad pigułką antykoncepcyjną.
Katharine Dexter McCormick urodziła się w zamożnej rodzinie w Chicago w 1875 roku jako Katharine Moore Dexter. W przeciwieństwie do wielu kobiet z jej klasy, Katharine była zachęcana do kontynuowania nauki przez swojego ojca. Studiowała Biologię na Massachusetts Institute of Technology, była jedną z nielicznych żeńskich studentek Instytutu.
Już na studiach wywołała małą rewolucję. Władze Uczelni wymagały od kobiet noszenia dekoracyjnych kapeluszy z piórami, nawet podczas pracy w laboratorium. Katharine McCormick odmówiła, argumentując, że „pióra w kapeluszu stanowią ryzyko pożaru”. Uczelnia musiała ustąpić i obowiązek noszenia kapeluszy przez kobiety wykreślono z regulaminu. W 1904 roku McCormick uzyskała tytuł licencjatki jako druga kobieta w historii szkoły.
Wtedy już młoda feministka dostrzegła możliwość przezwyciężenia barier, które utrudniały kobietom rozpoczęcie edukacji. Na kampusie MIT brakowało mieszkań dedykowanych studentkom. Katharine zdecydowała sfinansować pierwszą w Instytucie rezydencję dla kobiet co przełożyło się na wzrost liczby studentek z 3% do 40%.
Zaślubiny i dramat Katharine McCormick
Pomimo wykształcenia, licznych zainteresowań i silnego charakteru Katharine Moore Dexter zrobiła to, czego oczekiwano od kobiety z jej klasy. Po ukończeniu studiów poślubiła Stanleya McCormick’a, spadkobiercę fortuny. Ich bajkowe małżeństwo zostało wkrótce naznaczone tragedią.
Po dwóch latach przystojny, młody mąż Katharine zachorował na schizofrenię. Ponieważ wierzono, że jest to choroba w 100% dziedziczna Katharine McCormick zdecydowała, że nigdy nie będzie miała dzieci.
W drodze do równouprawnienia
Po ukończeniu studiów, Katharine została wiceprezeską National American Woman Suffrage Association (Krajowe Stowarzyszenie Kobiet Sufrażystek Ameryki). Ufundowała także Woman’s Journal, oficjalny magazyn stowarzyszenia. Aktywnie dążyła do przyznania kobietom praw wyborczych. To ona organizowała wiele wydarzeń dla Carrie Chapman Catt, która walczyła o ratyfikację 19. Poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, przyznającej prawo wyborcze kobietom. Dzięki Carrie Catt, Katharine McCormick poznała inne aktywistki, w tym Mary Dennett i Margret Sanger. Mocno wierzyła, że prawo kobiety do kontrolowania swojego ciała jest równie ważne, jak prawo do głosowania.
Amerykanie „uwielbiają francuską modę”
W latach dwudziestych XX wieku Katharine McCormick współpracowała z Margaret Sanger przy promocji antykoncepcji wśród kobiet. Gdy nadarzyła się okazja, McCormick zdecydowała się na podróż do Europy. Tam spotkała się z producentami diafragmy, środka antykoncepcyjnego legalnego na starym kontynencie. McCormick posługując się językiem niemieckim i francuskim, podała się za uczoną i kupiła tysiąc sztuk produktu. Ponieważ był on zakazany w USA, McCormick zatrudniła lokalne szwaczki, by wszyły środki antykoncepcyjne w jej nowe suknie i płaszcze. Ubrania spakowała i przetransportowała do Ameryki, prosto do kliniki zaprzyjaźnionej Sanger. Na pytania francuskich agentów celnych o tak duże zakupy, odpowiadała, że Amerykanie „uwielbiają francuską modę”.
Dwa miliony na badania
W 1947 roku zmarł mąż Katharine McCormick, a ona zyskała pełną kontrolę nad majątkiem liczącym 15 milionów dolarów. W wieku 75 lat wreszcie mogła realizować swoje długoletnie ambicje. McCormick skupiła swoją uwagę na badaniach nad antykoncepcją.
W czasach kiedy w trzydziestu stanach USA wciąż obowiązywały przepisy ograniczające sprzedaż i stosowanie środków antykoncepcyjnych, McCormick przeznaczyła zawrotną sumę 2 milionów dolarów na kontrowersyjny projekt opracowania pigułki antykoncepcyjnej. W rezultacie, po wielu latach badań i testów, Amerykańska Agencja Żywności i Leków zatwierdziła środek gotowy do sprzedaży.
W cieniu
Kiedy pierwsza pigułka antykoncepcyjna pojawiła się na rynku w 1960 r., naukowcy i lekarze zaangażowani w jej opracowywanie znaleźli się w centrum uwagi całego świata. Byli doceniani i chwaleni za swoje osiągnięcie.
O tym, że wynalazek był możliwy tylko i wyłącznie dzięki wsparciu, uporowi i inteligencji Katharine McCormick wiele osób szybko zapomniało.
Kobieta wyjątkowo przyjazna innym kobietom, jedna z ważniejszych feministek, aktywistek i filantropek w historii, zmarła 28 grudnia 1967 roku, w wieku 92 lat, w Bostonie.
W swoim testamencie przekazała 5 milionów dolarów Wydziałowy Medycyny Uniwersytetu Stanforda na wspieranie kobiet lekarzy, 5 milionów dolarów dla Amerykańskiej Federacji Planowania Rodziny i milion dolarów dla Fundacji Biologii Eksperymentalnej Worcester.
Tekst: Sylwia Padula
Źródła:
https://www.pbs.org/wgbh/americanexperience/features/pill-katharine-dexter-mccormick-1875-1967/
https://www.womenofthehall.org/inductee/katharine-dexter-mccormick/
https://www.youtube.com/watch?v=fuLRkcFoM-g
https://amazingwomeninhistory.com/katharine-mccormick-birth-control-history/
Zależy nam, aby nasze teksty były jak najwyższej jakości. Jeśli znajdziesz jakikolwiek błąd, napisz do nas: Ifem.pl@protonmail.com.