Pracowita studentka
Imię Kamala w hinduskim sanskrycie oznacza kwiat lotosu. Kamala Harris urodziła się 20 października 1964 w Oakland w północnej Kalifornii. Choć jej ojczyzną są Stany Zjednoczone, jej rodzice byli imigrantami z Jamajki i Indii. Jej mama, Shyamala Gopalan Harris, jest lekarką, a ojciec, Donald Harris, profesorem ekonomii.
Kamalę wychowywano w tradycjach baptystycznych i hinduskich. Rodzice rozwiedli się, gdy Kamala miała siedem lat; ona i jej młodsza siostra pozostały pod opieką mamy Shyamali. Ojciec zamieszkał w Palo Alto. Dziewczynki odwiedzały go w weekendy. Gdy Kamala miałą 12 lat, wraz z mamą i siostrą przeprowadziły się do Montrealu. Shyamala Harris pracowała badawczo w Żydowskim Szpitalu Ogólnym, nauczała też na Uniwersytecie McGilla. Jako nastolatka Kamala należała do sześcioosobowej grupy tanecznej. Występowali razem w domach kultury i podczas zbiórek charytatywnych.
Absolwentką liceum została w 1981 roku. Pięć lat później skończyła studia z politologii i ekonomii na Uniwersytecie Howarda. Była bardzo aktywna społecznie: należała do rady studenckiej sztuk wyzwolonych, udzielała się w debatach, organizowała programy mentorskie dla lokalnej młodzieży, brała udział w protestach przeciwko segregacji rasowej. Wstąpiła także do „siostrzanego stowarzyszenia” studentek Alpha Kappa Alpha.
Cztery kolejne lata studiowała prawo na Uniwersytecie Kalifornijskim. Zdobyła tym stopień doktorski.
Pierwsza Afroamerykanka prokuratorką generalną
W roku 1990 Kamala Harris została przyjęta do kalifornijskiej adwokatury – czyli ogółu adwokatów i aplikantów adwokackich. Kamala tłumaczyła swoje zainteresowanie pracą w organach ścigania potrzebą „siedzenia przy stole, przy którym podejmowane są decyzje”. Mówiła także, że „świat potrzebuje więcej prokuratorów, którzy są świadomi społecznie”.
Jej specjalizacją w adwokaturze były sprawy dotyczące seksualnego napastowania dzieci.
Kariera prawnicza Kamali Harris nabrała rozpędu, gdy została zastępczynią prokuratora okręgowego w hrabstwie Alameda. Pracowała w ten sposób przez osiem następnych lat. W 1998 roku została powołana przez prokuratora miasta San Francisco Louise Renne na stanowisko szefowej Wydziału Społeczności i Sąsiedztwa. Był to kolejny sukces przebojowej prawniczki z Kalifornii.
W latach 2004-2010 Kamala Harris pracowała na stanowisku prokuratorki okręgowej San Francisco. Była pierwszą w historii Afroamerykanką pełniącą ten urząd. W 2011, została prokuratorką generalną (!) stanu Kalifornia. Była pierwszą kobietą i pierwszą osobą o innym niż biały kolorze skóry na tym stanowisku. Sama siebie nazywała prokuratorką reprezentująca progresywizm. W 2014 roku wyszła za mąż za Douglasa Emhoffa, profesora ekonomii, została macochą jego dwójki dzieci.
Senatorka z Kalifornii
Jest absolutną przeciwniczką kary śmierci. Wygrała ugodę w wysokości 25 miliardów dolarów amerykańskich dla właścicieli domów w Kalifornii dotkniętych kryzysem wykluczenia.
Pięć lat po objęciu stanowiska generalnej prokuratorki została wybrana senatorką ze stanu Kalifornia z ramienia Partii Demokratycznej. Znów przecierała szlaki. Była drugą afroamerykańską kobietą w historii i pierwszą osobą azjatyckiego pochodzenia, która została wybrana do Senatu USA. Zasiadała w komisjach: ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Spraw Rządowych, ds. Wywiadu, ds. Sądownictwa i ds. Budżetu.
Kampania prezydencka 2020
Jej kampania prezydencka oficjalnie rozpoczęła się 21 stycznia 2019 w programie telewizyjnym Good Morning America w telewizji ABC News. Kamala ogłosiła wtedy rozpoczęcie kampanii wyborczej w prawyborach Partii Demokratycznej, w związku z wyborami prezydenckimi 2020. Swoją kandydaturę ogłosiła symbolicznie w trzeci poniedziałek stycznia – jest to dzień święta federalnego w USA – Dzień Martina Luthera Kinga.
Swą kampanię prezydencką dedykowała Shirley Chisholm. Pierwszej, czarnoskórej osobie, która reprezentując znaczącą partię polityczną, kandydowała w wyborach prezydenckich USA w 1972 roku. To dlatego kolorami kampanii Harris był żółty, czerwony i niebieski.
Od początku kampanii osiągała dobre wyniki w sondażach. Zaczęły lekko spadać po drugiej debacie Partii Demokratycznej. 3 grudnia 2019 Harris wycofała swoją kandydaturę, argumentując to wyczerpaniem środków finansowych na prowadzenie kampanii.
Współpraca z Joe Bidenem
Joe Biden ogłosił Kamalę swoją kandydatką na Wiceprezydentkę Stanów Zjednoczonych 11 sierpnia 2020 roku. Jest trzecią kobietą w historii desygnowaną na to stanowisko, przez jedną z dwóch głównych sił politycznych w USA. Przed nią były Geraldine Ferraro w 1984 roku i Sarah Palin w 2008.
Kamala przyznaje, że z powodu koloru skóry dzieci z sąsiedztwa nie mogły bawić się z nią ani z jej siostrą. Te doświadczenia ukształtowały jej postawę antyrasistowską, którą często demonstruje w mediach, oraz z której czerpała w trakcie swojej kampanii prezydenckiej. Ciekawostką jest, że szefową kampanii była jej młodsza siostra, Maya.
Kamala Harris jest popularną polityczką i skuteczną prawniczką. Z obecnym wsparciem ma szansę, by w 2024 roku zostać pierwszą w historii prezydentką Stanów Zjednoczonych.
Tekst: Virginia Macholl
Źródła:
- Hayley Maitland, 9 Things You Need To Know About Vice Presidential Candidate Kamala Harris, <https://www.vogue.co.uk/arts-and-lifestyle/article/kamala-harris-facts>, dostęp: 08.11.2020
- Joanna Potocka, Kamala Harris. Kim jest kobieta, która w 2024 roku może być następnym prezydentem USA, <https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wybory-prezydenckie-w-usa-2020/fakty/news-kamala-harris-kim-jest-kobieta-ktora-w-2024-roku-moze-byc-na,nId,4842794>, dostęp: 08.11.2020
- Tessa Weinberg, Sruthi Palaniappan, Kamala Harris: Everything you need to know about the 2020 presidential candidate, <https://abcnews.go.com/Politics/kamala-harris-latest-democrat-run-president/story?id=60521324>, dostęp: 08.11.2020
Zdjęcie główne: KAMALA HARRIS CAMPAIGN
Kamala z młodszą siostrą Mayą. Za nimi mama, a po bokach dziadkowie, P.V. i Rajam Gopalan, którzy w 1972 roku przyjechali z wizytą z Indii do USA.