Jacinda Ardern, szefowa rządu

Sprawiła, że świat zazdrości Nowej Zelandii.

Zanim na okładkach gazet pojawiła się Jacinda Ardern, świat znał takie przywódczynie jak Margret Thatcher, premierka Wielkiej Brytanii czy Angela Merkel, Kanclerz Federalna Niemiec.
Silne, poważne, uparte i władcze wpisują się raczej w „męski” kanon uprawiania polityki. Tymczasem Jacinda Ardern, jako jedna z pierwszych przywódczyń na świecie stworzyła nieco odmienny styl sprawowania władzy. Jest empatyczna, uśmiechnięta i przyjazna ludziom.

Zaprzecza wielu politycznym stereotypom. Już jako premierka urodziła córkę, którą zajął się przede wszystkim jej mąż.
Jacinda Ardern jest czterdziestą i najmłodszą w historii kraju osobą na stanowisku premiera Nowej Zelandii.
Córka pomocnicy ze stołówki szkolnej i policjanta. Urodziła się w rodzinie mormońskiej, ale na studiach porzuciła religię, która nie akceptowała jej przyjaciół gejów. Nie boi się okazywania uczyć, jest naturalna, a jednocześnie silna i mądra.

Z empatią, szacunkiem i autentycznym współczuciem poradziła sobie z największym w historii Nowej Zelandii atakiem terrorystycznym – strzelaniną w meczecie w Christchurch. Zamiast tradycyjnie uderzać w wojenne dzwony, Ardern założyła hidżab, starała się zadbać o rodziny ofiar i stanowczo wzmocnić politykę przeciwną rasizmowi i dyskryminacji religijnej. Podobnie empatycznie i skutecznie zarządza działaniami w czasie pandemii COVID-19.

Nie szuka problemów, tam gdzie ich nie ma i skupia się na tym co ważne. Jest feministką, rozumie potrzebę wspierania kobiet i walki z patriarchatem. Rozumie także i wspiera dążenia równościowe i walkę z dyskryminacją społeczności LGTB. Jako pierwsza premier w historii Nowej Zelandii wzięła udział w Paradzie Równości.
Szanuje prawa i potrzeby rdzennej ludności Nowej Zelandii. Jest ekologiem, Nowa Zelandia jako jeden z niewielu krajów na świecie realizuje program posadzenia miliarda drzew. Kraj systematycznie przestawia się na odnawialne, ekologiczne źródła energii.

Bycie polityczką w wykonaniu Ardern to rodzaj publicznej służby związanej z dużą odpowiedzialnością. Czyli dokładnie tak jak można by rozumieć definicję tego zajęcia.
W 2008 roku Jacinda Ardern została najmłodszą posłanką w nowozelandzkim parlamencie. Należy do Partii Pracy. Od 2017 roku piastuje urząd szefowej rządu. I chodź z pewnością jest masa zadań, z którymi jej rząd nie do końca sobie radzi, dzięki temu co już się udało, świat zazdrości Nowej Zelandii.

Tekst: PW

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jacinda_Ardern
https://bit.ly/3gJkWaB


Zależy nam, aby nasze teksty były jak najwyższej jakości. Jeśli znajdziesz jakikolwiek błąd, napisz do nas: Ifem.pl@protonmail.com.

Gdybyś chciała/chciał napisać coś więcej o Jacindzie Ardern, prosimy, skontaktuj się z nami. 
 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *