Amanda Foreman, biografka i specjalistka historii kobiet, autorka serialu the Ascent of Women

Amanda Foreman jest autorką bestsellerów książkowych: „Georgiana, księżna Devonshire” (1999) i „Świat w ogniu: Epicka historia dwóch narodów podzielonych (2011). Jej samodzielna praca radiowa i dokumentalna obejmuje „Wellington’s Women” (Channel Four), „What is History? (BBC Radio 3), „The Georgians” (BBC Radio 4) oraz serial nakręcony na zlecenie BBC i Netflix pt. The Ascent of Woman.
Wraz z Lucy Peter, Amanda Foreman była kuratorką Queen Victoria’s Palace, wystawy w Pałacu Buckingham, otwartej 20 lipca 2019 roku. Wystawie towarzyszyła publikacja zatytułowana „Inside Queen Victoria’s Buckingham Palace”.

Obecnie Foreman współpracuje jako felietonistka z działem „Historically Speaking” The Wall Street Journal.
Piastuje także stanowisko Honorary Research Senior Fellow na Wydziale Historii Uniwersytetu w Liverpoolu.
Na rok 2022 zaplanowana jest publikacja kolejnej książki Amandy Foreman: The World Made By Women: A History of Women from the Apple to the Pill (Świat tworzony przez kobiety: Historia kobiet od jabłka po pigułkę).

Świat w ogniu

Amanda urodziła się w Londynie, wychowała w Los Angeles, a wykształcenie zdobyła w Anglii. Uczęszczała do Sarah Lawrence College i Columbia University w Nowym Jorku oraz do Lady Margaret Hall w Oksfordzie. W 1998 roku uzyskała doktorat z XVIII-wiecznej historii Wielkiej Brytanii na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Jest córką Carla Foremana, nagrodzonego Oscarem scenarzysty i producenta wielu filmowych klasyków. Napisał m.in. Most na rzece Kwai, W samo południe, Born Free, Młody Winston i Działa Navarone.

Książka Amandy Foreman pt. „Georgiana, księżna Devonshire” stała się międzynarodowym bestsellerem i przez wiele miesięcy utrzymywała się na szczycie list bestsellerów. Publikacja była nominowana do kilku ważnych nagród i zdobyła Whitbread Prize for Best Biography w 1999 roku. Na podstawie książki powstał telewizyjny film dokumentalny oraz słuchowisko radiowe z udziałem Dame Judi Dench.„Georgiana, księżna Devonshire” doczekała się także inscenizacji fabularnej, którą zatytułowano „Księżna” z Keirą Knightley, Ralphem Fiennesem i Hayley Atwell w rolach głównych. Film dostał nawet Oscara.

Książka „A World on Fire” również była bestsellerem i zdobyła nagrodę Fletchera Pratta za historię wojny secesyjnej. „Świat w Ogniu” otrzymał pięć innych nagród, w tym National Book Critics Circle Nonfiction Prize. New York Times uznał książkę za jedną z dziesięciu najlepszych wydawnictw 2011 roku.

Sędzina, ogrodniczka i mama

W 2013 roku Amanda Foreman założyła House of SpeakEasy, literacką organizację non-profit z siedzibą w Nowym Jorku. Ma ona na celu w innowacyjny i zabawny sposób łączyć autorów i ich publiczność. Oprócz programów społecznych, House of SpeakEasy stara się wspierać pisarzy w walce z cenzurą i monopolistycznej kontroli wydawców.

Amanda Foreman zasiadała w Jury prawie wszystkich najważniejszych nagród literackich po obu stronach Atlantyku, w tym Man Booker Prize i National Book Award. Amerykańska biblioteka Library Journal nazwała nawet imieniem Amandy swoją nagrodę: The Amanda Foreman Prize for Best Acknowledgements.
W 2016 roku Foreman pełniła funkcję przewodniczącej Man Booker Prize. Obecnie zasiada w zarządzie Whiting Foundation i Americans for Oxford, Inc.

Odkąd zajęła się ogrodnictwem, Amanda Foreman ma coraz większą obsesję na punkcie wszystkiego, co jest związane z ogrodem. Chętnie porozmawia z każdym zainteresowanym tematem przycinania roślin.

Na co dzień Amanda dzieli swój czas między Londyn i Nowy Jork. Jest mężatką i ma pięcioro dzieci.

Autorka: Paulina Wajszczak

Źródło:
www.dramandaforeman.com/biography/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *