Alexandria Ocasio-Cortez reprezentuje przyszłość USA: kobiety, które nie chcą być uciszane.

Alexandria Ocasio-Cortez jest obecnie jedną z najpopularniejszych, amerykańskich polityczek. Dwa lata temu pokonała Joe Crowleya w prawyborach Partii Demokratycznej, reprezentując 14. okręg wyborczy stanu Nowy Jork. Tym samym została najmłodszą kobietą w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Jej poprzednik był tak pewien swojej wygranej, że na jednej z debat w ogóle się nie pojawił, a na inną wysłał zastępstwo. Tymczasem 6 listopada 2018 r. jego 20-letnia kariera w Kongresie dobiegła końca.

fot. Alex Brandon/ AP

Ocasio-Cortez jest politycznym fenomenem. Od początku swojej kariery nakłaniała kandydatów startujących w wyborach prezydenckich w 2020 r. do poparcia Zielonego Nowego Ładu (eng. Green New Deal), zainicjowanego przez nią i senatora Eda Markeya. Rozpowszechniła reformę systemu finansowania kampanii wyborczych, a w mediach społecznościowych wspierała aktywistów protestujących przeciwko budowie nowej siedziby Amazona w Queens w Nowym Jorku. Liczba jej obserwatorów na Twitterze wzrosła z ok. 49 000 w 2018 r. do prawie 9 milionów. Tysiące ludzi obserwuje każdy jej krok i śledzi relacje na Instagramie, podczas których gotuje lub przesadza rośliny doniczkowe. Zaraz po tym, jak opublikowała na Twitterze nazwę swojej charakterystycznej czerwonej szminki – Beso marki Stila – produkt został wyprzedany.

Alexandria Ocasio-Cortez w Queens w 2020 r./fot. Mike Segar/Reuters

„Wonder Woman of the left, Wicked Witch of the right”

Od czasu złożenia przysięgi w Kongresie w styczniu 2019 r., Ocasio-Cortez wspiera i broni interesów ludzi klasy pracującej oraz walczy z partyjnym establishmentem. Działa również na rzecz sprawiedliwości społecznej, rasowej, ekonomicznej i środowiskowej. Kwestie, którymi zajmuje się kongresmenka – m.in. wspomniany Green New Deal, Medicare for All (powszechne ubezpieczenie zdrowotne), państwowa gwarancja zatrudnienia, zniesienie ICE (eng. Immigration and Customs Enforcement – federalna agencja do spraw imigracji) – ożywiają nowe pokolenie Demokratów. AOC zastąpiła Hillary Clinton w roli ulubionego worka treningowego ekspertów ze stacji Fox News oraz republikańskich prawodawców. Kolejne uderzenia z ich strony zbierają swoje żniwo w badaniach opinii publicznej. Ocasio-Cortez nie może liczyć również na wsparcie niektórych Demokratów zasiadających w Izbie Reprezentantów. Uważają, że zdobyta przez nią sława przyćmiewa wysiłki mające na celu dotarcie do grupy wyborców o umiarkowanych poglądach. Prywatnie niektórzy przyznają, że się jej trochę boją.

Alexandria Ocasio-Cortez i Ed Markey, luty 2019 r., Waszyngton

Dzieje się tak, ponieważ Ocasio-Cortez zagraża status quo, wnosząc autentyczność i świeżość do planów i postulatów spopularyzowanych podczas kampanii Berniego Sandersa w 2016 r. Mowa tu m. in. o Medicare for All i bezpłatnych studiach na uczelniach publicznych. Podobnie jak Sanders, ważny jest dla niej ruch społeczny, a nie wybory; nie mówi o zajmowaniu stanowisk i  zbieraniu głosów, ale o zdobywaniu serc i umysłów: „Do czasu wejścia w życie przepisów minie pięć lat” – mówi – „Dlatego przyjmując wszystkie ustawy musimy myśleć o roku 2025 lub o naszych dzieciach”. Nie zastanawia się nad tym, co zrobić, aby Demokraci utrzymali większość w Kongresie przez kolejne dwa lata; myśli o tym, jak określić plan działania na następne dwie dekady.

Alexandria Ocasio-Cortez i Bernie Sanders, 9 października 2019 r./Nowy Jork/fot. Andrew Kelly/Reuters

„B*tches get stuff done”
W lipcu 2020 roku Alexandria Ocasio-Cortez wygłosiła jedno ze swoich najważniejszych przemówień w odpowiedzi na szowinistyczny atak ze strony republikańskiego kongresmena, Teda Yoho. Opowiedziała się po stronie wszystkich kobiet, które w obecnych czasach muszą nieustannie walczyć z dyskryminacją, mizoginią i seksizmem.

Kilka dni wcześniej Yoho zaczepił kongresmenkę na schodach Kapitolu, nazywając ją „obrzydliwą” i „pieprzoną suką”. Dwa dni później przeprosił za zwracanie się do niej w opryskliwy sposób, ale nie za obraźliwe wyzwiska. Yoho zaznaczył również, że jest „żonaty od 45 lat” i ma dwie córki, więc był „świadomy” języka, którego używał.

Jak wyjaśniła w swoim przemówieniu Ocasio-Cortez, już milion razy zetknęła się z językiem podobnym do tego, którym posługiwał się Yoho.
„To nie jest nic nowego i na tym polega problem. Ta kwestia nie dotyczy jednego incydentu. To jest kulturowe. To kultura…akceptacji przemocy i brutalnego języka wobec kobiet oraz cała struktura władzy, która to popiera”. Następnie skrytykowała Yoho za używanie swoich córek jako tarczy obronnych. „Ja też jestem czyjąś córką” – powiedziała – „Jestem tutaj, ponieważ muszę pokazać rodzicom, że jestem ich córką, a oni wychowali mnie na osobę, która nie akceptuje zniewagi ze strony mężczyzn”. Nie tylko treść przemowy AOC ma tutaj ogromne znaczenie, ale też sposób, w jaki ją wygłosiła. W jej głosie była odczuwalna starannie kontrolowana wściekłość, którą każda kobieta dobrze zna.
Efekty tego przemówienia będą prawdopodobnie odczuwalne daleko poza granicami USA. Społeczna świadomość w kwestii przemocy wobec kobiet w świecie polityki jest coraz większa. To problem globalny, ograniczający udział kobiet w polityce i efektywność ich działań.

(Całe wydarzenie odbiło się szerokim echem w mediach społecznościowych, między innymi na TikToku.)

Kongresmenka już nie raz dała się poznać jako utalentowana mówczyni, wygłaszając przemówienia na temat ubóstwa, klasizmu czy nierówności.
To wystąpienie z pewnością przejdzie do historii jako jeden z ważniejszych manifestów feministycznych: „Posiadanie córek nie czyni nikogo porządnym człowiekiem. Traktowanie ludzi z godnością i szacunkiem jest tym, co czyni człowieka porządnym. A kiedy porządny człowiek coś namiesza, co zdarza się każdemu, to przeprasza. Nie po to, żeby zachować twarz. Nie po to, aby zdobyć głos. Szczerze przeprasza, aby naprawić błąd i przyznać się do wyrządzonej krzywdy, abyśmy wszyscy mogli iść dalej.”

Kongresmenka stanowczo skrytykowała również całkowity zakaz aborcji, który został wprowadzony w Alabamie w maju 2019 r.: „Ostatecznie chodzi o władzę kobiet. Kiedy kobiety kontrolują swoją seksualność, zagraża to kluczowemu elementowi leżącemu u podstaw prawicowej ideologii: patriarchatowi. To brutalna forma ucisku polegająca na przejęciu kontroli nad jedną podstawową rzeczą, o której powinien decydować każdy człowiek: własnym ciele”.

prweek.com/David Bello Jr.

Droga na szczyt

Alexandria Ocasio-Cortez urodziła się w 1989 r., a jej rodzice wywodzą się z klasy robotniczej. Jej ojciec był właścicielem małej firmy architektonicznej; jej mama pochodzi z Portoryko i zajmowała się sprzątaniem domów. Początkowo mieszkali na Bronksie. Gdy Alexandria miała 5 lat, przenieśli się na przedmieścia hrabstwa Westchester w Yorktown Heights, aby ona i jej brat mogli uczęszczać do lepszych szkół. W szkole średniej osiągała sukcesy w dziedzinie mikrobiologii, a w 2011 roku ukończyła studia na Wydziale Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Bostońskiego.

Po śmierci ojca rodzina miała poważne kłopoty finansowe. W związku z tym AOC po ukończeniu studiów wróciła na Bronx, gdzie rozpoczęła pracę w organizacji non-profit oraz jako barmanka w barze na Manhattanie. Na studiach po raz pierwszy bezpośrednio zetknęła się z polityką, odbywając staż w biurze senatora Teda Kennedy’ego z Massachusetts. W 2016 roku brała udział w kampanii prezydenckiej Berniego Sandersa jako wolontariuszka. Wtedy pierwszy raz spotkała się z organizacją oddolnej kampanii politycznej, nie finansowanej przez duże korporacje. Zdobyła doświadczenie w zakresie organizacji wyborów prezydenckich i aktywizmu. Odpowiednio wykorzystała je w trakcie swojej własnej kampanii w 2018 r. i dzięki wygranej w wyborach ruszyła na podbój Kongresu.

Tekst: Patrycja Bogacz

Teksty oryginalne:
Time: https://time.com/longform/alexandria-ocasio-cortez-profile/
The Washington Post: https://www.washingtonpost.com/politics/2020/07/28/aoc-spoke-out-against-violence-against-women-politics-its-global-problem/
https://www.washingtonpost.com/lifestyle/style/aocs-speech-about-ted-yohos-apology-was-a-comeback-for-the-ages/2020/07/23/524e689a-cb90-11ea-91f1-28aca4d833a0_story.html
The Guardian
https://www.theguardian.com/commentisfree/2020/jul/25/aoc-speech-represents-future-america-women
Biography – Historical & Celebrity Profiles
https://www.biography.com/political-figure/alexandria-ocasio-cortez

Zdjęcie na stronie głównej: Collier Schorr/TIME

Zależy nam, aby nasze teksty były jak najwyższej jakości. Jeśli znajdziesz jakikolwiek błąd, napisz do nas: Ifem.pl@protonmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *